ERP Seçim Süreci

ERP seçerken nelere dikkat edilmeli?
Kendinize en uygun ERP Çözümünü nasil seçebilirsiniz? 

ERP çözümünden maksimum faydalanmanin ilk adimi, dogru çözümü seçebilmek. ERP projelerinde basariyi yakalayan yüzbinlerce sirket yapilarina, mevcut teknik olanaklarina ve kurumsal hedeflerine en uygun çözümü seçebilmis sirketler. Seçiminizin daha az basarili olmasi halinde, firmaniz için önemli ölçüde zaman ve maliyet kaybi ortaya çikabilir. Yasanan sikintilar, operasyonel verimliliginizin düsmesine, müsteri memnuniyetinizin azalmasina ve maliyetlerinizin yükselmesine, hatta operasyonun tamamen durmasina zemin hazirlayabileceginden, çözümü dogru belirlemeye odaklanmak gerekiyor. ERP çözümü seçimi sirasinda sistematik bir yol izleyerek, ihtiyaciniza en uygun çözümü belirleyebilir ve olasi sikintilari güvenle asabilirsiniz. 

Kurumsal hedeflerin belirlenmesi ile baslayan ve çözümün farkli parametrelerine dek uzanan kapsamli bir metodoloji, asagidaki basit süreci içermektedir. 

1. Asama: Önce süreçlerinizi belirleyin 

Kendi yaptiginiz isin bütünü görmeye çalisarak basarinizi artirabilirsiniz. Süreçlerinizi belirlemeye artan operasyonel islerinize karsin stratejik bakis açisinizi yeterince genis tutarak baslayabilirsiniz. Kendinize Netsis danismanlarinin yardimiyla ayna tutarak süreçlerinizi net olarak ortaya koymaya çalisin.
  • Isletmenizin günlük, haftalik, aylik is fonksiyonlarini gözünüzün önüne getirdiginizde isletmeniz müsterilerinizin taleplerini karsilamada ve diger rakiplerinize göre yetersiz ve agir mi kaliyor? Isletmenizin piyasa refleksini artirmak mi istiyorsunuz?
  • Büyüme ve gelisme sonrasi artan is gücü ve islem sayisi mi yoksa mevcut sisteminizin performansinin yetersizligi mi yeni çözümleri zorluyor? Yaygin bir ERP çözümünü müsterileriniz, tedarikçileriniz ve is ortaklarinizla birlikte kullanmanin size kazandiracagi network etkisinden yararlanmak istiyor musunuz?
  • Mümkün oldugu halde tasarruf yapamiyor olmak mi?
  • Kontrolünüzü artirarak yaptigimiz isi daha ucuz, daha hizli veya daha az kisiyle yapabilmek mi?
  • Süreçlerinizi ERP yoluyla basitlestirerek müsterileriniz, tedarikçileriniz, is ortaklariniz ve çalisanlariniz ile daha verimli hale getirmek mi?

Hergeçen gün daha da artan rekabet kosullarinda riskleri ERP çözümüyle minimize ederek isletmenizi daha yüksek bir güvenlik seviyesine tasimak mi? 

2. Asama: Hedeflerinizi degerlendirin 

Gerçeklestirmeye çalistiginiz amaç ve hedeflerinizi stratejilerinizle basariya ulastirabilirsiniz. Ihtiyaç duydugunuz çözümü ne zaman hayata geçireceginizi, bütçe durumunuzu ve çözümü içeriden mi, disaridan mi gelistirileceginizin kararini daha kolay verebilirsiniz. 

3. Asama: ERP çözüm saglayicilari degerlendirin 

Çözümün garantisi ve basarisi çözüm saglayicinin kendisidir. Çözüm saglayici desteginin yeterliligi ve sürekliligi ERP projenizin basarisini tesis eder. ERP çözümünüzün kurumunuzun yapisal parçasi haline gelecegini akilda tutarak uzun vadeli bir strateji kurgulamalisiniz ve çözüm sirketiniz uzun vadeli ve çözüm destegini sürekli artiran bir yapida olmasina dikkat ediniz. Çözümünüzü seçerken çözüm saglayicinizin stratejileri, uzun vadeli hedefleri, odaklandigi sektörler ve bu sektörlere yönelik bilgi birikimi ve cografi yayginlik gibi birçok parametre isiginda degerlendirme yaparak daha dogru ve basarili sonuçlar elde edebilirsiniz. Isletmeniz ve is ortaklariniz ile 60 ilde hizmet veriyorsaniz ve yüksek teknoloji kullanimina gereksiniminiz varsa, size is yaptiginiz 60 ilde destek verebilecek ve yüksek teknoloji sunabilecek bir çözüm saglayici tercih etmeniz uygun olur. 

3. Asama: Belirlediginiz Çözümleri Iyi Degerlendirin 

Alternatif çözümlerin degerlendirilmesi asamasinda pazarda bulunan çözümler içerisinde kendinize en uygun alternatifleri belirleyin. Dolayisi ile daha somut kriterler ve sorular isiginda ilerlemeniz çok önemli. Çözüm alternatiflerinizi belirlerken öncelikle çözümün kurumunuzun kapasitesi ve büyümesi için yeterliliginden emin olun. Islem hacminizi ve çalisan sayinizi kaldirabilen çözümleri seçmelisiniz. Ayrica gereksinim duydugunuz fonksiyonlarin büyük bir kismi çözüm saglayicinizdan edinebilmelisiniz. Diger yandan çözümünüz kullandiginiz diger uygulamalar ile entegre çalisabilmelidir. 

4. Asama: Entegratörünüzü/Çözüm Ortaginizi Iyi Degerlendirin 

Çözümün saglayicinizin güçlü ve kendisinin basarili olmasinin yani sira belirlediginiz çözümü hayata geçirecek olan satici sirketin/entegratörün yapisi da son derece önemlidir. Entegratör, kurumunuz içerisinde bir departmaniniz gibi çalisacak ve çözümü isbirligi içerisinde ayaga kaldiracak olan yegane taraftir. Entegratörün referanslari, çözüm saglayici ile olan isbirligi geçmisi, bilgi seviyesi, sektörel deneyimi ve proje yönetimi ve uygulama tecrübesi gibi parametreleri kullanarak entegratör firmanizi degerlendirilebilirsiniz. 

5. Asama: Destek ve hizmetlerin degerlendirilmesi 

ERP çözümünün uzun vadeli bir yatirim oldugunu hep hatirlayin. Zaman içerisinde ihtiyaç duyacaginiz destek ve hizmetler son derece önemli oldugu için çözüm saglayici firmaninizin ne tür destek programlarina sahip oldugu, destegini ve hizmetlerini hangi kanallardan ve hangi metodoloji ile size sunmakta olduguna önem verin. 

6. Asama: Geleceginizi Bugün ile birlikte Planlayin 

Yalnizca bugünün ihtiyaçlarini degil, kurumsal stratejileriniz çerçevesinde yarinin ihtiyaçlarini göz önüne alarak seçim yapmak son derece önemli. Aday çözümünüzün, ihtiyaçlarinizi ne ölçüde ve ne kadar zaman boyunca karsilayabilecegini, kullanici sayinizin ve islem miktarinizin artmasi halinde ne ölçüde genisleyebilecegi, yeni is fonksiyonlarinizin sisteminize eklenmesinin ne sekilde gerçeklestigi ve güncellemeleri nasil hayata geçireceginizi ve en önemlisi çözüm saglayicinizin çözümüyle ilgili gelecege yönelik projeksiyonu ve vizyonu konularina dikkat etmekte de büyük fayda var.