"Yazilimda, mutlaka oyuncu olmaliyiz"
 
Bakan Yildirim: Yazilimda, mutlaka oyuncu olmaliyiz  
"Yazilimda Üretici Olmaliyiz"
Ulastirma Bakani Binali Yildirim, ''Sadece tedarikçilerden ürün alip kullanan bir ülke olamayiz. Gerek donanimda, gerek yazilimda mutlaka oyuncu olmaliyiz'' dedi.
 
 
 
Logo Yazilim Sanayi ve Ticaret AS tarafindan Radisson Blu Bosphorus Otel'de düzenlenen ''Türk Yazilim Sanayisinin Yurt Disi Açilimi'' toplantisinda konusan Yildirim, yazilim sektörünün görünmeyen bir sey, vaat sattigini belirtti.
 
Yildirim, hükümet olarak bilgi toplumuna yönelik 2013 ve 2023 yillarina iliskin hedefleri bulundugunu, bu hedeflere ancak sektörle beraber ulasabileceklerini vurguladi.
 
Logo'nun ilk kuruldugu yillari hatirladigini dile getiren Yildirim, bir bilisim firmasi için 25 yilin az bir zaman olmadigini dile getirdi.
 
Yildirim, Logo'nun yillar içinde çok önemli bir tecrübe edindigini belirterek, ''Belki hayal ettiklerini bu sürede yapamamis olabilirler ama bundan sonra o kayip zamanlari çok daha kisa sürede telafi edeceklerini düsünüyorum. Tecrübe kolay kazanilmiyor. Tecrübenin çok büyük bir maliyeti var ama o tecrübeyi kazandiktan sonra onun geri dönüsü çok daha ötede olabiliyor'' diye konustu.
 
Bilgi toplumu hedeflerine yönelik, telekomünikasyonda, bilisimde Türkiye'nin dünyada hak ettigi yeri almasi için çalismalar yaptiklarini bildiren Yildirim, ''Ülkemizde son 7 yilda saglanan güven ve istikrar, hem içerde hem disarda olumlu sonuçlar vermeye baslamistir'' dedi.
 
Yildirim, Türkiye-Iran iliskilerinin tarih boyunca hep iyi oldugunu, bu dönemde de dünyadaki bütün çalkantilara ragmen Türkiye'nin durusunda herhangi bir degisim yapmadigini söyledi.
 
Iran'a yapilan ziyaretin ardindan Logo ve Nafis Holding'in gerçeklestirdigi anlamli ortakliktan memnun olduklarini kaydeden Yildirim, ortaya konulan fikrin uygulanabilir oldugunu bu vesileyle gördüklerini dile getirdi.
 
-''KULLANICI OLMANIN ÖTESINE GEÇMELIYIZ''-
 
Bu tür ortakliklarin artirilmasini ve daha çok isbirliginin saglanmasini hedeflediklerini söyleyen Yildirim, bunun için sektör yetkilileriyle çok kapsamli bir degerlendirme toplantisi yaptiklarini ifade etti.
 
Bu konuda stratejik bir bakis açisinin gittikçe arttigini gördüklerini anlatan Yildirim, sunlari söyledi:
 
''Toplumda bu alana yönelik farkindaligin artirilmasi ihtiyaci oldugunu gördük. Kamu nezdinde söz veya akil satan bu sektördeki zorluklarin ne oldugunu da gördük. Kamu olarak disardaki insanlara satmis oldugumuz ürünleri önce bizim insanimiz, bizim kurumlarimiz kullanmali ki, firmalarimiz disariya gittiklerinde ürünlerini daha rahat anlatma imkani bulsunlar. Bunlari enine boyuna tartistik. Ülkemizde bilgi, iletisim konusunda ürün sayisinin artirilmasi en önemli önceliklerimizdendir. Biz sadece tedarikçilerden ürün alip kullanan bir ülke olamayiz. Gerek donanimda, gerek yazilimda mutlaka oyuncu olmaliyiz. Kullanici olmanin ötesine geçmeliyiz. Bunu çok önemsiyoruz. Birçok konuda ufak da olsa denemeler yaptik, basarili olduk.''
 
Devletin pazar yapici olmasi konusuna katildigini vurgulayan Yildirim, bunlari yapmanin eskisi kadar kolay olmadigini, birtakim uluslararasi sinirlamalarin bulundugunu ama hala yapilabilecek yollarin mevcut oldugunu bildirdi.
 
-''BIZ, 'TÜRKIYE BILGI TOPLUMU OLACAK' DIYORUZ''-
 
Yildirim, komsu ülkelerle gelenek, görenek ve kültürel yakinliklarin bir avantaj oldugunu, Türkiye'nin son yillarda ortaya koydugu dis politikanin önemli ölçüde meyvelerini verdigini ifade etti.
 
Birçok ülkeyle vizelerin kaldirildigini hatirlatan Yildirim, çok yakin zamanda Rusya ile de vizelerin kaldirilmasini amaçladiklarini kaydetti.
 
Bu sekilde ortak bir pazarin olusacagina inandigini belirten Yildirim, Türkiye'nin diger ülkelerden farkli bir özelligi oldugunu, yüzü batiya dönük olan Türkiye'nin dogusunu da hiçbir zaman göz ardi etmedigini, tarihini, kültürünü, köklerinin nereden geldigini bilen bir ülke oldugunu vurguladi.
 
Türkiye'nin, iki dünya arasinda bir baris köprüsü olusturdugunu, böylece küresel barisa da çok ciddi katki sagladigini ifade eden Yildirim, sözlerini söyle sürdürdü:
 
''Çok önemsedigim bir sey var. Yani katma deger olusturma isi hakikaten çok dikkat çekici bir sey. Bugün ihracatimiz son 7-8 yilda çok artti, 3 katina çikti. Bölgelerimizden baslamak üzere birlikte is yapma aliskanliklarimizi, kültürümüzü gelistirmemiz gerekiyor. Artik bunun için de içerde bu sektörün bir stratejik sektör olarak algilanmasi ve bu alanda net düzenlemelerin yapilmasi gerektigi kaçinilmaz gözüküyor. Simdi ne istedigini bilen, hedefler koyan ve buna dogru yürümek isteyen, bu konuda kamuyla daha fazla birlikte olmak isteyen bir sektör var. Bu da çok güzel bir gelisme. Bu gelisme de insallah sektörümüzün yönünü daha iyi belirleyecek, hedeflerine daha kolay ulasmasini saglayacak. Biz, 'Türkiye bilgi toplumu olacak' diyoruz. Türkiye'nin bir bilgi toplumu olmasi bir anlamda bu sektörün de hedefini ortaya koyuyor. Bunu birlikte basaracagiz.''