Borç parayla kurulan Netsis, 10 milyon dolarlik ciroya yaklasti

Murat Ihlamur'un 1991’de borç parayla kurdugu yazilim sirketi Netsis, bugün sektöründe Türkiye'nin 3. büyük sirketi. Tahran ve Bakü’ye is sürecini basitlestiren bilgisayar yazilimi satan firmanin 2006 gelir hedefi 9.3 milyon dolar.

 

BILGILI BALIK- NETSIS

Subay çocugu Murat Ihlamur'un 1991’de “yakin akrabalarindan” aldigi borçla kurdugu Türkiye'nin en büyük “yerli” is yazilimi firmalarindan Netsis, 2006’yi 9.3 milyon dolar ciro ile kapamayi hedefliyor. Sirketlere kurumsal kaynak planlamasi (ERP), müsteri iliskileri yönetimi (CRM), insan kaynaklari yönetimi ve üretim yönetimi yazilimlari gelistiren Netsis'in yurtdisindaki ilk hedefi eski Osmanli cografyasi. Sirket Iran ve Azerbaycan'a yazilim satiyor. Sirada ise Ukrayna ile Misir var.

Netsis, Türkiye is yazilimlari sektöründe yüzde 10-12 civarinda pazar payina sahip. Yabanci is yazilimlari ile birlikte bakildiginda; SAP ve Logo'dan sonra üçüncü.

Murat Ihlamur, 1979’da üniversiteye basladiginda bilgisayar egitimi almak gibi bir düsüncesi yoktu. 1983'te Izmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisligi Bölümü'nden mezun olan Ihlamur, bir sinif arkadasinin tavsiyesiyle bilgisayar bölümünde yüksek lisans yapti. O tarihlerde kisisel bilgisayarlar yeni yayginlasiyordu. 1985’te çok küçük bir isletme olan Ege Bilgi Islem'de ikinci adam olarak çalismaya basladi.

Ege Bilgi Islem 3 yilda Türkiye'de sektörünün ilk 10 firmasi arasina girdi. Teknik servis, yazilim, satis, egitim gibi her isiyle ilgilenen Murat Ihlamur, agirligi yazilima verdi hep. Ihlamur, sirket bir süre sonra ekonomik nedenlerden dolayi kapaninca, 1991’de 10 kisilik bir ekiple ayrilarak “eksi sermaye” ile adi NETwork SIStemlerinin ilk hecelerinden olusan Netsis firmasini kurdu. Bilgisayar ve büro donanimi için gerekli 90 milyon lirayi finansal kiralama ile aldilar. 6 ay boyunca ve günde 17 saat çalisarak ilk ürünleri piyasaya çiktiginda, sirket yükselen bir grafikle para kazanmaya basladi.

 

Üç ürün grubunda çalisiyor

Netsis, firmalarda is süreçlerini sabitlestiren bilgisayar programlari üretiyor.

Ayrica is çözümleri danismanligi yapiyor. Sirketin 3 ayri ürün grubu entegre çözümler sunuyor. 1-10 kullanicili isletmelerde, temel muhasebe ve ticari ihtiyaçlari karsilamaya yönelik basit üretim fonksiyonlarini barindiran en ekonomik paketin adi "Entegre W3". "Fusion Standart" ise 10 ve üzeri kullanicili küçük ve orta boy isletmelere (KOBI) yönelik, kurumsal kaynak planlama ihtiyaçlarini yerine getirebilen maliyet muhasebesi ve kalite kontrol gibi fonksiyonlari içeren bir çözüm. Üçüncü paket de çok kullanicili büyük isletmelere yönelik, entegre ve modüler, dijital is akis yönetim sistemi destekli kurumsal kaynak planlama ihtiyaçlarina yönelik bir çözüm olan "Fusion".

Netsis, bir süre önce KoçSistem ve Koç Üniversitesi ile isbirligi yaparak otomotiv sektörüne özgü bir yazilim olan "Otomotiv ERP Paketi"ni de gelistirdi. Paket ana sanayi ile entegrasyonda manuel islerin ortadan kalkmasina, ortak süreçlerin birlestirilmesine, yalinlastirilmasina ve ayni bilgiyi ayni sekilde yorumlayarak hizla isleme sokmasina imkân taniyor.

Sirket, 14 yillik deneyimlerini yurtdisina tasimaya komsu ülkelerle basladi ve Bakü'deki ofisini 2005'te açti. Tahran ofisi ise 2006 basinda devreye girdi. Ayni zamanda Misir ve Ukrayna'da çalismalara baslayan Netsis, yakinda diger Türk cumhuriyetleri ve Avrupa’ya yönelecek.

 

Basarinin anahtari 4 strateji

Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur, Türkiye'nin hizmet satisiyla degil, katma degeri yüksek olan yazilim üretimiyle kalkinacagini söylüyor. Hep dillendirilen "tren kaçti, biz ancak mevcut teknolojiler ile ilgili hizmet üretiriz" senaryosunu tehlikeli bulan Ihlamur sunlari söyledi: "Yapilan arastirmalarda 4 strateji üzerinde duruluyor. 1-Hizmet üretip iç piyasaya satmak, 2- Hizmet üretip dis piyasaya satmak, 3- Bilgi (yazilim lisansi) üretip iç piyasaya satmak, 4-Bilgi (yazilim lisansi) üretip dis piyasaya satmak. Gelismis ülkelerin en çok para kazandiklari konu 4 numarali. Hayatta kalma stratejisi ise birincisi. Türk yazilimcilari olarak 4'üncüye ulasabiliriz. Firmalarin, devletin ve üniversitelerin mutabik kaldigi yazilim strateji planini olusturmak ve bu konuda ulusal bilinç olusturmanin en basta gelen isler oldugunu düsünüyoruz. 4 numaraya ulasmak için Türkiye’nin yapisina uygun gelisme plani üzerinde çalismaliyiz. Bunlarin karisimi bir strateji ile baslamak en akilci yol gözüküyor."

 

Bir Microsoft, Türk yazilim pazarinin 100 kati

* Devlet Planlama Teskilati’nin (DPT) arastirmasina göre 2005’te Türk yazilim sektörünün cirosu yaklasik 390 milyon dolar. Bunun yüzde 30'unu yerli yazilimcilar üretiyor. Dünyada ise sadece Microsoft'un 40, Oracle'in da 14 milyar cirosu var. Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur'a göre Türk pazari çok küçük oldugu için hemen konsolide edilir gözüküyor, bir yandan da çok büyüyecegi ortaya çikiyor.

* DPT, yillik yüzde 14 büyüme öngörüyor. Buna göre yazilim pazarinin 2009’da 600 milyon dolara ulasacagi tahmin ediliyor.

 

Firmalar neler yapmali

* Israil'in güçlü ordusu ve bu yüzden ihtiyaç duyulan ciddi savunma sanayi yazilimlari, ABD'nin lobi çalismalari, Irlanda’nin yabanci yatirimcilara sagladigi cazip olanaklar, Hindistan’in Ingilizce bilgisi Türkiye'nin ders alip süratle uygulayabilecegi konular.

* Firmalar stratejik yönetim uygulamali.

* Insan kaynaklari, pazarlama ve finans fonksiyonlarimizi süratle iyilestirmeliyiz.

* Firmalar bir araya gelip kuvvetli sivil toplum örgütleri olusturup, devlet ve üniversitelerle el ele vererek güçlü bir bilinç olusturmali.

* En önemlisi Türklerin kaliteli yazilim yapabildigine hepimizin inanmasi ve bunun desteklenmesi gerekiyor.

 

 

Netsis istikrarli sekilde büyüdü

Yil        Ciro (milyon $)

2001     2.1

2002     3.2

2003     4.1

2004     7.1

2005     7.3

2006     9.3

 

15 yillik gelisim

* Ciro is ortaklariyla 25, tek basina 10 milyon dolar.

* Çalisan sayisi 100, müsteri sayisi 25 bin.

* 400 is ortagi ile yaygin bayi agi.

* Izmir disindaki merkezleri Istanbul ve Ankara.

* Urla Teknopark ve Istanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) Teknopark'ta yazilim gelistirme üsleri.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Teknoparklar, Dogan Erdogan,www.referansgazetesi.com