e-Fatura, Netsis ile kesiliyor

e-Defter, Netsis ile tutuluyor

İş süreçlerinin elektronik ortama taşınmasını destekleyen Netsis, işletmelerin e-Fatura ve e-Deftere geçiş süreçlerinde öncü olmaya devam ediyor.
2010’da hem kağıt, hem zaman tasarrufu sağlayan e-fatura uygulamasında Gelir İdaresi Başkanlığından entegrasyon izni alan ilk yazılım firması olan Netsis, ardından yürürlüğe giren e-Defter’de de ilkler arasında yer aldı.
Son dönemde 421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Maliye Bakanlığı tarafından birçok sektöre e-Defter tutma ve e-Fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğu geldi.
Çok daha fazla sayıda mükellefin e-Defter ve e-Fatura uygulaması kullanma zorunluluğu ortaya çıkmasıyla birlikte gerek ürün gerekse versiyon paketlerinde güncellemeye giden Netsis, Entegre, Standart ve Enterprise ürünlerini uygulamalar ile entegre çalışır şekilde güncelledi.
Netsis e-fatura & e-defter

Netsis e-Defter uygulaması

Versiyon sözleşmesine sahip Netsis müşterileri; Netsis’e başvuruda bulunarak ek bir ücret ödemeden GİB'in "Elektronik Defter Genel Tebliği” ile yayınladığı e-Defter uygulamasını kullanmaya başlayabilecekler.

Netsis kullanıcıları Netsis e-Defter uygulaması ile; "Yevmiye Defteri”’ ve "Defter-i Kebir”’ defterleri, GİB'in belirlediği standartlarda hazırlayabilecek ve elektronik olarak GİB'e kolayca gönderebilecek.

 

Netsis e-Fatura uygulaması

Türkiye çapında sayısı 40 bini aşan müşterisinin uygulamalardan en kolay ve kapsamlı şekilde yararlanmasına destek olmak için çalışan Netsis, 1 Eylül 2013’ten itibaren, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip ve 4760 sayılı ÖTV Kanununa III. sayılı listedeki malları (kolalı gazozlar, alkollü içecekler, tütün ve mamulleri) imal, inşa veya ithal eden mükellefler için zorunlu hale gelecek e-Fatura uygulamasında da kullanıcılarına özel çözüm seçenekleri hazırladı.

GİB’na başvurarak e-fatura onayını almış ve sisteme tanımlanmış mükellefler; kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip, elektronik belge olarak düzenledikleri e-Faturaları, belirlenen veri aktarım protokolü aracılığı ile GİB'e iletebilecekleri e-Fatura modülünde ise e-Fatura alım/gönderim işlemlerinde kullanıcılara iki farklı seçenek sunuluyor.

 

1. Seçenek Netsis e-Fatura modülü üzerinde XBRL - TR e-fatura dosyasına dönüştürülen gelen/giden faturaları GİB sunucusuna manuel olarak yüklemek. (Aylık 5000 adet ile sınırlıdır.)

2. Seçenek GİB entegrasyonu ile Netsis e-Fatura modülü üzerinde gerçekleşen gelen giden e-Faturaları GİB sunucusuna online olarak yükleme imkanı.

 

Netsis Uygulama Modülleri

E-Fatura GİB dosya aktarım modülü 
E-Fatura GİB online entegrasyon modülü 
E-Fatura Netsis Enterprise bağlantı modülü (API)
E-Defter Netsis Enterprise bağlantı modülü (API)