ERP’nin önemi nedir, kurumlara sagladigi faydalari nelerdir?
 
ERP’nin Artan Önemi 
 
Daha rahat ekonomik kosullarda ülkemizde çok az ya da hiç otomasyon olmaksizin is yapilabiliyordu. Ancak günümüz ekonomik kosullarinda firmalar kaynaklarini verimli kullanarak karliliklarini arttirmayi hedeflemektedir. Büyük ölçek firmalar, her zaman hem is yogunlugundan hem de çaga ayak uydurabilmek açisindan otomasyon yatirimlari yapmakta idi. KOBI ölçeginde ise, bu ihtiyaç her geçen gün kendisini göstermektedir. Otomasyona yapilan yatirimin verimi süphesiz arttirdigi gerçeginden yola çikarak bugün küçük, büyük tüm firmalar bu yönde islerini gelistirmektedir. Aksi halde firmalarin ayakta kalmasi güçlesmektedir. ERP yazilimlarina gelince, sistemin tüm is süreçlerini kapsar yapida entegre olusu, hem tekrarli is yapmayi önlemekte, hem de verinin toplu halde bulunmasindan dolayi bütünlesik raporlama ve karar destek mekanizmasini saglamaktadir. ERP sistemleri kurumsalda basarisini ispatlamis olup, bugün için daha pratik, basitlestirilmis ve uygulanabilir hale getirilerek orta ve küçük ölçege indirgenmektedir. 
 
ERP’nin ne gibi faydalari vardir ? 
 
ERP sistemleri, firmalarin kendilerine ya da sektörlerine çok özel uygulamalari disinda, tüm is süreçlerini bünyelerinde barindirir. Satis asamasinda müsteri iliskileri yönetimi ile baslar; teklif, fiyatlandirma, siparis gibi satis asamalarini; firma içinde, yillik bütçe, bütçe plani ile siparislerin dengelenmesi, üretim plani çikarilmasi, ürünlerin tüm mühendislik çalismalari, üretim planina göre malzeme alimlari ve malzemenin yönetimi, kalite kontrol, tezgah planlama ve üretim asamalarinin takibi, son ürünün sevkiyati, müsteri, satici ve bankalarla, borç/alacak, ödeme takibi ile diger finansal konular, genel muhasebe, maliyet muhasebesi, insan kaynaklari, sabit kiymet ve bakim yönetimi gibi süreçleri kapsar. 
 
Dolayisiyla sistemi tam anlamiyla uygulayan bir firma, adi geçen tüm islerini elektronik ortamda takip edebilmektedir. ERP sisteminin, yogun verinin güvenli bir sekilde elektronik ortamda saklanmasi, verinin bütünlesik yapida sorgulanabilmesi, raporlanabilmesi ile karar destek mekanizmasi olmasi, ileri derecede güvenlik, tüm süreçlerde performans, tekrarsiz bilgi girisi ve aninda rapor, basim vb. olanaklarla verimin artmasi, malzeme gereksinim planlama, maliyet muhasebesi gibi elle yapilmasi çok uzun zaman alan ve hataya açik hesaplamalarin hizli ve güvenli yapilmasi, tezgah yükleme, rotalama vb. ancak yöneylem algoritmalari ile çözümlenebilecek islemleri barindirmasi, e-mail, sms, barkod, rfid gibi teknolojilerin avantajlarini kullanabilmeyi saglamasi gibi faydalari sayilabilir. 
 
Günümüz ERP sistemleri, konunun uzmani yazilim gelistiriciler tarafindan tasarlanan, firmaya ya da sektöre özel uygulamalarin (örnegin hastane otomasyonu ya da sigorta poliçe takibi gibi konularin), gerçek zamanli olarak sisteme entegre edilebilmesini saglayan araçlar sunmaktadir. Bu araçlar ile, birbirinden farkli kavramlarla gelistirilmis uygulamalar, ayni ortamda çalismakta ve es zamanli olarak veri alisverisinde bulunmakta olup, tekrarli veri girisini ve hatalari önleyen altyapiyi olusturmaktadir. Bütünlesik sistemler, günümüzde iletisim teknolojilerinin sagladigi gelisme ile internet ortamina tasinmis, artik firmanin müsterisi, bayisi, tedarikçisinin ERP sistemleriyle bütünlesik yapida çalismasini saglayan portallar, sanal pazaryerleri vb. uygulamalar da yaygin olarak kullanilmaya baslanmistir.