Göksel ÜÇER ile RedCode Röportaji

 Nedir?
Netsis'in ürünlerini web platformuna tasimasi için planladigi projenin kod adidir. Bu proje ile yakin gelecekte tüm Netsis uygulamalari web üzerinden kolayca kullanilabilecek ve yer, mekan, zaman sinirlamalarindan bagimsiz halde kullanicilara hizmet edebilecektir. Ayni zamanda modern dünya gelismelerini takip eden, teknoloji dönüsüm projesi ve ulusal kurumsal kaynak planlama (ERP) web kullanim standartlarini belirleyecek paket olarak da tanimlanabilir. RedCode projesine dahil olacak tüm yeni gelistirilecek özellikleri içerir.

RedCode ile tüm Netsis
uygulamalari web üzerinden
kolayca kullanilabilecek. 
mekan ve zaman 
kisitlarindan bagimsiz halde kullaniciya hizmet edebilecek.

 

 

 NETSIS  Yazilim Direktörü Göksel ÜÇER, Netsis'in yeni nesil ürünü RedCode ve beraberinde gelen yenilikleri NetsisNedir?Com üyeleri için anlatti.
 

Göksel bey, öncelikle bize kendinizden ve Netsis hikayenizden bahsedebilir misiniz?

 

1987 yilinda televizyondaki birçok filmden etkilendigim bir sahne geliyor aklima:

Genelde kablosuz, baglantisiz ve agsiz bir ortamda ufak bir bilgisayar var ve hemen bankalara ya da devletin güvenli birimlerine baglanti yapilabiliyordu. Bu sahnelere o kadar inandim ve özendim ki kendimi bir sekilde bilgisayarli hayata hazirlamaya basladim ve BASIC ögrenmeye karar verdim. 10 yasinda basladigim programlama hayati algoritmalar ve akislar nedeniyle çok sikici geldi ama sonunda ise yarar yazilimlari ürettikçe hevesim ve bu hayata olan ilgim daha da artti. Lise yillarimi da daha fazla bilgisayar ile geçirmeye gayret ettim. BASIC ile baslayan bilgisayar merakim, veri tabani uygulamalari, TSR programlar, grafikler (Borland Graphic Interface – BGI) ile devam etti. Zaman içinde Izmir’de sikismaya basladim ve daha fazla kaynak arastirdim. Bu dönemde Liseyi bitirdim ve Netsis’te staj yapma firsati buldum. Stajimi yazilim ile yogun bir sekilde geçiremedim ama sonunda Netsis’te çalisabilir duruma geldim. Sonuç olarak; yillar süren yogun yazilim projelerinin ardindan genel müdür yardimciligina kadar ilerleyen bir süreçte Netsis'li oldum.

 

Netsis’in AR-GE çalismalarina verdigi önemi ve yillik ayrilan bütçeyi bizimle paylasabilir misiniz.

 

Yazilimda Ar-Ge bölümü dinamik ekiplerden olusmaktadir. Bu ekibin sayisi, arastirma konulari dönemlere ve projelere göre degiskenlik göstermektedir. Örnek olarak RedCode projesini ele aldigimizda; 5 sene öncesinde basladigimiz Ar-Ge çalismalari simdi RedCodealt yapi özelliklerini ve kullanim özelliklerini temsil etmektedir. 

 

Yaklasik olarak Ar-Ge faaliyetlerine ayrilan bütçeyi, yazilim maliyetlerinin %30' u olarak düsünebiliriz.

 

RedCode çalismalarina ne zaman baslandi, gelistirme sürecini anlatabilir misiniz?

 

RedCode anlik bir karar ya da strateji sonucu ortaya çikmadi. Projede, Netsis; paradigmalari, platformu, ürün gelistirme süreci ve hizmet anlayisi konularinda da degisim hedeflenmistir. Türkiye’de internetin yayginlasmasi, sosyal internet bilincinin olusmasi, ADSL gibi baglantilarin kullanilmasi, kablosuz aglarin yayginlastirilmasi ve bilgisayar/kisisel yardimci araç (PDA) özelliklerinin bu gelisime paralel donatilmasi ile projeye 2 sene önce baslama karari alindi. Bu dogrultuda mevcut / yeni müsteri ihtiyaçlarina göre kaynaklarimizi planladik.

 

RedCode Gelisim Döngüsü

RedCode gelisim döngüsü, dört temel faktöre göre sekillenmektedir. Her bir faktörün agirligi yillik hedeflerimize, is ortaklari gelisim planlarina, müsteri beklentilerine ve güncel gereksinimlere göre degiskenlik göstermektedir. Redcode projesi tüm bu sürecin etkin olarak yönetimi ile sekillendirilmektedir.

 

RedCode ile, özellikle yabanci ERP üreticilerinin kullandiklari teknolojileri karsilastirdiginizda üstünlüklerinizden ve varsa dezavantajlarindan bahsedebilir misiniz?

 

Öncelikle her bir üreticinin kendi kültürlerine ait özellikleri vardir. RedCode projesinde de birçok özellik Netsis kültürünü yansitmaktadir. Netsis’in müsteri memnuniyetine verdigi önem, uyarlama sürecinin hizli ve etkin sekilde kapatilabilmesi ve Kaizen döngüsündeki iyilestirmelere göre RedCode özellikleri tasarlanmaktadir.

Yabanci ERP üreticilerindeki özellestirme, yerellestirme, bütünlesik uygulamalarin kolayca çalistirilmasi ve servis tabanli bir mimariye yönelim gibi ana özelliklerleRedCode  birçok rakipten üstün konumdadir (bu konuda mütevazi olamayacagim). Ancak yeni trendler, problemler hazine degerinde olmasi (yalin yaklasim)  veÜGS sisteminin yillardir bizlere kattigi deger ile birçok rakipten ileride olacak özellikler de yer almaktadir.  Bu özellikler ürünün/servisin/kullanimin yayginlasmasiyla daha da  benimsenecektir.

 

Netsis is ortaklarina, RedCode ile birlikte ne gibi avantajlar geliyor? Yerli ERP pazarinda, ürünün is ortaklarina nasil rekabet üstünlügü saglamasini planliyorsunuz?

 

Bu soruya, RedCode tasarim sürecinde  önem verdigim bir karari anlatarak cevap vermeyi daha dogru buluyorum.

 

Ephesus, Millenium ve Forerunner projelerindeki bilgi birikimimizi degerlendirdigimizde, is ortaklari uygulamalarinin bize katdigi degerler daha fazla ön plana çikti. Is ortaklarimizin uygulamalariyla müsterilerdeki ve sektördeki çözüm kümemiz genisledi ve yazilima olan ihtiyaci daha fazla oranla karsilamaya basladik. Geçmiste bu uygulamalarda tekrar kullanim (reusing) oranimimiz düsüktü (baska bir ifadeyle örnek vermek gerekirse; is ortaklari uygulamalarinda da log, ileri güvenlik fonksiyonlarini daha fazla kullanabilirdik) . RedCode ile is ortaklarimiza  birçok fonksiyonu daha kolay, güvenli ve hizli kullanilabilir sekilde açmayi planladik ve tasarim kriterlerimizi bu önemli bildirgeye göre belirledik. RedCode tasarimcilarimiz öncelikle birçok is fonksiyonunda kritik/önemli olaylari (event) ve yerlerini de is ortaklarimiz için düsünmektedir. Bu sekilde birçok fonksiyon disaridan kolayca izlenebilecek (tracing) ya da tetiklenebilecek(triggering). Basit bir örnek ile açiklamak gerekirse; RedCode ortaminda CRM aday kayitlari saklandiginda, is ortagi uygulamasi da tetiklenebilecek ve gerekirse distributed transaction destegi ile baska is fonksiyonlarinin kullanilmasini saglayacaktir.

Redcode platformunda, yukarida söz ettigim alt yapi özellikleriyle is ortaklarimiz daha hizli, daha fazla fonksiyona sahip uygulamalar gelistirebilecekler. Yazilim bakim maliyetlerini ise RedCode omurgasina daha siki baglayarak düsük seviyede tutabilir ve daha etkin hizmet verebilir duruma gelebilirler.

 

Son olarak, Netsis kullanicilarina RedCode ile birlikte gelecek yeniliklerden ve bunlarin kullanim özelliklerinden kisaca bahseder misiniz.

 

 • Netsis paketlerinde modul, paket ve süreç mantigi, servis tabanli mimariye göre düzenlenecek. Bu nedenle kurumsal kaynak planlama fonksiyonlarimiz disariya (mobil platform, bütünlesik uygulama ortamina)hizmet verebilir duruma gelecektir.

 • Enterprise Package Bus özelligi sayesinde is ortaklarimizin uygulamalari, firmaya özel çözümler bütünlesik halde kolayca çalistirilabilecektir.

 • DpartManager (Data Part Manager) özelligi ile birçok ekran ya da ekran parçasi baska ekranlarda ya da portal sayfalarinda ihtiyaç dogrultusunda kolayca kullanilabilecektir.

 • Yerellestirme (localization) ve özellestirme (customization) fonksiyonlari windows platformundaki ürünlere göre daha fazla özellikle gelistiriliyor.

 •   Örnegin Iran’daki bir müsterimiz, uygulama içindeki tüm tarih okuma alanlarini, kendilerinin gelistirdigi birweb control nesnesi ile yer degistirebilecektir

 • RedCode paketinde daha fazla yönetim araci yer almaktadir.

 • RCP(RedCode Profiler) ile sql cümleleri, hatalar, workflow&workplace aktiviteleri, rapor sunucusna ait istatistiksel bilgiler izlenebilecek ve saklanabilecek

 • Ek servisler ile isleri yönetmek daha kolay olacak

 • AJM (Async Job Management) : Planli isler çalistirilabilecek (örnek : Her ay sonunda maliyet muhasebesinin otomatik olarak çalistirilmasi)

 • Notification : RedCode içindeki tüm haberlesmeyi yönetecek birim olacak.

 • Reporting : Raporlar ayri bir servis yardimi ile alinabilecek ve baska uygulamalar tarafindan kolayca kullanilabilecek.

 • DataCenter: RedCode paketinin firma, kullanici ya da bölge bazinda ihtiyaç duyacagi verileri gelistirilmis ön bellek yönetimi ile daha hizli servis verebilecektir

 • Bu özellik ile sistemdeki anlik veri okuma süreleri indirgenecek ve  web ortamindaki request-response yasam döngüsünün süresi azaltilacaktir (yani birçok islem daha hizli olacaktir)

 

RedCode özelliklerini burada uzun uzun anlatmak isterdim ancak ürün çikisinda hep birlikte daha fazla bir araya gelerek bunlari görmemiz daha iyi olacaktir.

 

Göksel Bey, verdiginiz bilgiler için tesekkür ederiz.