Türk mobilya sektörünün pazar lideri İpek Mobilya, 1991 yılında Kayseri’de yaylı kanepe imalatı ile başlayan yolculuğuna bugün dünyanın önde gelen ülkelerinde devam etmektedir. Kayseri'den dünyaya açılan İpek Mobilya, üretimden kanal yönetimine, planlamadan satış stratejilerinin belirlenmesine kadar tüm iş süreçlerini Netsis Fusion@6 ile yönetmekte, bu sayede 27 ülkeye ihracatını kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Son teknoloji makine teçhizatı, AR-GE yatırımları, toplam kalite sistemi ve ERP yazılımları ile teknolojisini güncelleyen İpek Mobilya, maksimum kaliteyi optimum fiyatla üretme hedefine ulaşmıştır. Pazarlama ağını bölge temsilcilikleri, max mağaza, galeria, showroom, örnek bayi ve tali bayi olarak kuran İpek Mobilya’nın 21 bölge temsilciliği bulunmaktadır. Türkiye’nin mobilya ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan İpek Mobilya’nın Genel Müdürü Murat ARSLAN; “Üretimde kaliteyi sürekli arttırdıklarını, sektör liderliğini sürdürmek için her geçen gün gelişen ve yenilenen bir yapı ile çalıştıklarını söyledi. Bu yapıda en büyük payı Netsis’in üstlendiğini ifade eden ARSLAN; “Sipariş, üretim, satış, pazarlama işlemlerini kendi bünyemizde yapan bir firmayız. Netsis’in web tabanlı arayüzleri üzerinden kanalımızın sipariş, satış ve envanter yönetimini sağlıyoruz. Oluşan verinin analizleri ile bütün stratejik pazarlama kararlarımızı kolayca alabiliyoruz. Kurum tarafında da satın almadan üretime, kalite kontrole, finasman ve maliyet muhasebesine kadar tüm süreçler yine Netsis üzerinden yönetiliyor” dedi.

Hayaller üç boyutlu tasarımda gerçek oluyor

“İpek Mobilya’nın tüm mağazalarında üç boyutlu tasarım sistemi mevcut" diyen ARSLAN, “Müşterimiz üç boyutlu sistem üzerinden oluşturduğu mekan tasarımının bilgi akışını yine Netsis üzerinden görebilmektedir. Tasarımda kullanılan kumaşın bakiyesi, ürün listesi gibi bilgiler Netsis’ten sorgulanmakta ve müşteriye gerekli teminat sağlanmaktadır. Böylece müşteri daha ürünleri satın almadan memnuniyeti yüzde yüz garanti edilmektedir” diye konuştu.  


Fabrika ve mağazaların ihtiyaç duydukları tüm bilgilendirmelerin online olarak sağlandığının altını çizen ARSLAN, “Mağazaların sipariş durumu anlık olarak izlenebiliyor. Kaldırılmış ve yeni ürünler, bayiler arası transferler, yeni ve sadık müşteriler gibi tüm veriler anlık olarak takip ediliyor. Sistemden online olarak garanti belgesi basımı yapılabildiği için tüketicinin garanti belgesini muhafaza etme zorunluluğu da yok. Sistemde tüm bilgiler kayıtlı olduğundan tüketicinin adını bilmek takip için yeterli” dedi.

Satış stratejileri kısa sürede belirleniyor

İpek Mobilya’da bayi ve mağazaların yaptığı tüm satışlar, tıpkı borsa ekranı gibi saniye saniye izlenebiliyor. Böylece satış ve pazarlama stratejileri kısa zamanda somut olarak belirlenebiliyor diyen ARSLAN, ”Gün içerisinde istediğiniz zaman aralığına ilişki satış bilgisini alabilmek yöneticiye güven veriyor. Mağaza stokları, çok satan ürünler, stok devir hızı, mevcut ve yeni müşteri adetleri, bölgesel ürün satış dağılımı gibi soruların cevabı online alındığından pazarlama stratejieri kısa sürede planlanıyor. Fazla stoklar için kampanyalar,  satılmayan ürünü kaldırma kararı, ürünleri doğru bölgelere yönlendirme, bölge bazında bütçe planlama gibi aktiviteler ve kararlar, bu bilgilere dayanılarak, somut olarak verilebiliyor” diye konuştu.

Netsis ile üretimde sürprize yer yok

İpek Mobilya’nın Türkiye ve yurtdışında yaklaşık 600 mağaza ile hizmet verdiğini belirten ARSLAN, “İpek Mobilya’yı diğer sektör firmalarından ayıran en önemli özellik, siparişe dayalı üretim yapmasıdır. Bu üretim sisteminin artıları ve eksileri mevcuttur. Biz bu zorluklara 2004 yılında Netsis ile son verdik. Artık üretimimizde sürprizlere yer yok” dedi. ARSLAN siparişe dayalı üretim sisteminin işleyişini ve Netsis’in İpek Mobilya’ya sağladığı artıları şöyle özetledi: 

”Müşterimiz mağazamıza giderek teşhirdeki ve kataloğumuzdaki tüm ürünlere bakar, ürünü beğenir, ancak çoğunlukla gördüğü ürünü değil, evindeki diğer unsurlarla uyumlu olan renk ve deseni kumaş kartelasından beğenerek, sipariş verir. Bu sipariş, internet üzerinden sisteme kaydedilir. Bu kayıtta müşteri kimlik bilgileri, satışı yapan mağazanın bilgileri, mağazanın bağlı bulunduğu ana bayinin bilgileri, ürüne ait bilgiler detaylı olarak Netsis’e aktarılır. Sistem depoda mevcut olmayan siparişin açılmasına izin vermez böylece kötü sürprizlerin önüne geçilir.”

Hammadde stok detaylarının anlık olarak takibinin ve sipariş bilgisinin online olarak fabrikaya aktarımının üretim maliyetlerini düşürdüğünü kaydeden ARSLAN, bu maliyet düşüşünü şöyle açıkladı: “Daha önce kullandığımız sistemde mazağaların aldığı siparişler; alt bayiden ana bayiye, oradan fabrikaya ve üretime aktarılıyordu. Çeşitli ürün kodları kullanıyorduk; fakat telefon, faks, e-posta yoluyla aktarılan bu kodlar, uzayan zincir içerisinde yanlış okuma, yanlış aktarma gibi sebeplerle üretime her zaman doğru olarak  ulaşamıyordu. Müşterinin verdiği bordo koltuk siparişi, müşteriye pembe olarak iletilebiliyordu. 2004 yılından sonra Netsis sayesinde sipariş girişi ve üretim teslimat  hataları sıfıra indi. Üretim fireleri %7-8 civarında azaldı. Hatasız üretimin sağladığı maddi kazancın yanında, müşteri memnuniyetinin manevi kazancı da son derece önemli.”
 

Sorunsuz planlama, gününde ürün teslimatı

Üretim planlamamızı Netsis üzerinden kısa sürede yapıyoruz diyen İpek Mobilya’nın Genel Müdürü Murat ARSLAN, “Üretim kapasitesi, devam eden üretim, kapasite boşluğu gibi bilgiler Netsis üzerinden takip edilmekte, üretim planlaması buna göre yapılmaktadır. Düzenli ve anlık takip sayesinde siparişi alan mağazaya ve müşterilerimize net olarak üretim tarihi verilmektedir. Ürün sevk edildiği zaman da online bilgisini almaktadır. Bu süreçte insan faktöründen kaynaklı yanlış bilgilendirmeler ortadan kaldırılmıştır” diye konuştu.

Netsis ile İpek Mobilya’nın üretiminde aksaklıklara yer olmadığını kaydeden ARSLAN, ”Mağazalarımızdan gelen siparişler için, haftalık periyotta üretim planlama yapılmaktadır. Netsis üretim ve üretim planlama modüllerinin tam kapasite ile kullanılması ile optimum satın alma yapılabildiğini, sonucunda teslimat sürelerinde de 10 günlük bir kısalma olduğunu ifade eden ARSLAN, ”Netsis İpek Mobilya’nın müşteri memnuniyet derecesini yüksek oranda artırdı” dedi.

Barkod sistemi ile ürünün hammadde tedarikçisinden giriş sistemine herşey kayıtlı tutuluyor

ARSLAN, Netsis Çözüm Ortağı Tetra Mühendislik tarafından geliştirilen barkod uygulamasının özelliklerini ve artılarını da şu sözlerle özetledi: “İpek Mobilya’da haftada binlerce ürün üretiliyor, bu üretimlerin manuel olarak takip edilmesi çok zor. Geliştirilen barkod çözümü ile iş emrinin açılması ile birlikte ürün bilgisinin bulunduğu barkod basımı yapılıyor. Ürünün sevk işlemleri de barkod ile yapılıyor. Teslimat anında ya da sonrasında müşteriden aldığımız olumlu ya da olumsuz geri bildirimlerde, ürünün hammadde giriş tarihi ve tedarikçisine kadar tüm detayına ulaşılıyor ve kısa sürede ilgili analizler yapılabiliyor.”

İpek Mobilya tarafından işletilen mağazaların perakende işletmeciliği de yine Netsis ile sağlanmaktadır. Perakendeciliğin gerektirdiği tüm fonksiyonlar Netsis’in mağazacılık arayüzü ile online olarak sağlanmakta ve yönetilmektedir.

Neden Netsis Yazılım?

ERP’yi firmalardaki kültür değişimi olarak tanımlayan ARSLAN, ERP seçiminde neden Netsis? sorusuna şu cevabı verdi “Yönetimde kültür değişimi zaman alan bir süreç olsada, ERP iş yapma ve üretim sürecinde kısa zamanda bir kültür değişimini mümkün kılıyor. 

ERP firmasının başarısı da o kültürün yerleşmesine katkı sağlıyor. İpek Mobilya’da Netsis sayesinde bu süreç başarı ile tamamlandı.

Netsis’i satın alırken karar aşamasında birçok ERP programı inceledik. Bunlar arasında yabancı firmalar da vardı. Ancak kumaş ne kadar iyi olursa olsun kumaşı gösteren usta terzidir. Biz Netsis’i bu ustalığı için tercih ettik. Proje ve yazılım ekibinin titiz ve profesyonel çalışma tarzı ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı bize gösterdi. Gece gündüz çalışarak bize destek olan tüm ekibe, fedakarlıkları, özenli çalışmaları ve İpek Mobilya’nın yükselişine yaptıkları katkı için çok teşekkür ederiz.”