Herhangi bir yazilim ürününü bilgisayarinizda kullanma hakkina sahip oldugunuzu gösteren belgeye lisans denir.
 
Yazilimin kullanilacagi her bilgisayar için ayri bir lisans gerekmektedir!
 
Microsoft Lisanslama Modelleri 3 temel tipte ayrilabilir:
 
OEM Lisans:
 
OEM Lisans
 
• Bilgisayar üreten firmalara, imal ettikleri yeni bilgisayarlarla birlikte, önceden yüklenmesi için sunulmaktadir. 
• OEM Lisansi sadece yüklü oldugu bilgisayara ait bir lisanstir, bu nedenle her yeni bilgisayar ile birlikte ayri OEM lisansi alinmali; yanda örnegi bulunan Orijinallik Sertifikasi etiketi makinenin üzerine yapistirilmis olmalidir. 
• Kisiye ya da kurulusa ait olmayan OEM lisansi, üzerinde bulundugu makineden, bir baska makineye aktarilamaz; lisans ömrünü ait oldugu bilgisayar üzerinde doldurur.
 
 
Kutu Lisans:
 
 Kutu Lisans
 
 
 
• Perakende olarak, teknoloji marketlerinde satilan ve kutu ürünler içinden çikan lisanstir. 
• Ayni lisans birden fazla bilgisayar için kullanilamaz. Ürün, kurulumu yapabileceginiz bir CD ile beraber gelir.
 
 
Open Lisans
 
 Open Lisans: Toplu Lisanslama Programlarindan Firmaya Özel
 
 
• Lisanslanacak bilgisayar sayisi iki veya daha fazla olan firmalar için en uygun lisanslama modeldir. 
• En az 5 adet lisansla OPEN lisanslama yapilabilir (Örnegin 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir). 
• OPEN Lisanslama sayesinde, birden fazla bilgisayara ayni CD'den yükleme yapilabilir; böylelikle hem maliyet düsürülürken, hem de lisans yönetimine harcanan zamandan tasarruf edilir. 
• OPEN Lisans, firmaya özel (sadece alimi yapan firmaya ait olan) bir belgedir; istenirse, uygulamanin firmaya ait bir makineden kaldirilip baska bir makineye yüklenmesine olanak tanir. 
• Windows bilgisayar isletim sistemi lisansina özel olmak üzere, Open Lisansi ile sadece Yükseltme Sürümü edinilebilir. Eger bilgisayarda lisansli bir Windows yazilimi yok ise, bilgisayari lisanslamak için GGK lisansi satin alinmalidir. (bkz. GGK Bölümü)
 
GGK (Get Genuine Kit)
 
Üzerinde Orijinal Windows Isletim sistemi lisansi bulunmayan bilgisayarlar için kullanilan bu ürün sayesinde son kullanicilar, mevcut kurulumlarini yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows’larini etkinlestirebilirler. Ayni sekilde toplu sekilde alim yapmak isteyen sirket kullanicilari da GGA Anlasmasi (Get Genuine Agreement) imzalayarak tek bir CD ile kurulum yapabilirler.
 
Office Ready Programi
 
Sadece Office yazilimina özel olarak, yeni bir uygulama ile satin alinan bilgisayarlara, Office yaziliminin (Word, Excel, Powerpoint, Outlook with Business Contact manager, Publisher ve Access yazilimlarini içeren paket) deneme sürümü yüklenmektedir. (Deneme sürümü yüklü bilgisayarlar üzerinde yandaki etiket yer alir) Bu uygulama, kullanicilara Office 2007 yazilimini 60 gün için deneme olanagi verir. Deneme süresinin sonunda kullanici, satin almak istedigi Office sürümü için bir Medyasiz Lisans Kiti (MLK) satin alarak mevcut deneme sürümünü gerçek lisansa çevirerek, Office yazilimini en uygun fiyata satin almis olur. Bilgisayari, satin aldigi tarihten 90 gün sonra Office edinmek isteyen bir kullanici, bu tarihten sonra Kutu ya da Open lisasini tercih etmek durumundadir.