Geçtigimiz yil arama teknolojisi lideri Google''a rakip olabilmek için 44.6 milyar dolara Yahoo''yu satin almayi deneyen ve sonuca ulasamayan Microsoft, Yahoo''dan vazgeçemedi. Wall Street Journal’da yayinlanan bir yaziya göre iki sirket çok kisa bir süre içinde ortak arama ve reklam anlasmasi yapacaklar. Bu anlasmaya göre Microsoft’un yeni gelistirdigi teknolojilerin tamami Yahoo’nun sitelerinde de kullanilacak.

Anlasma ile iki sirket öncelikle Google’in pazardaki %99 luk payla oturdugu tahtini sarsmayi hedefliyor. Son zamanlarda iki sirketinde bir biri ardina yaptiklari yenilikler, Google’in basari oranini biraz bile etkilemis olmamasi Microsoft ve Yahoo’yu zoraki evlilige mecbur birakti. Bu birlesme sayesinde yüksek basari oranlarina dönmeyi hedefleyen Yahoo, diger bütün ürünlerini de bu sayede öne çikarmayi planliyor. Dijital alemde siteler ve sirketler için basarinin anahtari haline gelen arama motoru teknolojisi de halen siralamalardaki önemli yerini koruyor.

Dan Olds konuyla ilgili yaptigi açiklamada Google’in basarisini prestijli ve popüler arama hizmetlerine dayandirdi ve su sekilde devam etti: “Arama internetin gözdesi haline geldi ve diger bütün hizmetlere dikkat çekmek için arama motorlari kullanilir oldu. Google’in basarisi da öncelikle arama motorlari sayesinde oldu ve bu firsati degerlendiren sirket kendisini simdi dünyanin en büyüklerinden biri haline getirdi. Simdiye kadar bu basarinin önüne geçmeyi birakin, biraz bile yavaslatamayan Yahoo ile Microsoft bundan sonra birlikte çalismalari halinde belki daha iyi bir pozisyona geçebilirler.”

Son aylarda iki sirket de birbirinden bagimsiz olarak yeni atilimlar yapmis ve bu atilimlar yine de büyük bir yükselis saglayamamisti. Haziran ayinda Microsoft uzun zamandir beklenen Bing’i uzun zamandir gözdesi olan Microsoft Live Search yerine getirdi. Analizlere göre Bing önceki arama motoruna kiyasla biraz daha iyi bir çikis sergileyip yükselis saglasa da Google’a kullanici kaybettirmedi, aksine Yahoo’da bir çöküs basladi.

Anlasmaya göre Microsoft, Yahoo’nun arama teknolojisine ve arama-reklam girdilerine ulasabilecek, ve Yahoo çalisanlarina da is olanaklari sunacak. Yahoo bu süreç içinde online aktivitelerin merkezi haline gelecek ve anasayfasinin görünümünü yenileyecek. Sirketlerin anlasmanin yükümlülüklerini tam olarak uygulamak için önlerinde iki yillari var. O zamana kadar Yahoo oldugu gibi kalamayacagindan yakin zamanda gelistirmis oldugu SearchMonkey tabanini yeni bir sistemle melezleyerek Agustos ayindan itibaren kullanicilarina sunacak.