Netsis Planlama

 

 

 

MRP 1 Modüllerinde Satin Alma ve Üretim Politikalarinin Tanimlanmasi

 

Saticilarinizin uyguladigi veya sizin satin alma prensibi olarak saptadiginiz satin alma politikalarindan, - gerektikçe siparis (lot for lot) veya sabit siparis (fixed order quantity) - biri malzeme bazinda belirlenebilir. Ayrica minimum siparis miktari, temin süresi gibi planlamayi etkileyen parametreler de mal bazinda tanimlanacaktir. Yari mamül ve mamüller için ise üretim süresi ve varsa minimum üretim miktari, sabit üretim miktari vb. bilgiler verilebilir.

 

MRP-1 ile Tarihsel Üretim Planinin ve Hammadde Tedarik Planinin Yapilmasi

 

Üretim planinin ister günlük, ister haftalik, ister aylik veya sizin belirleyeceginiz farkli dönemlerde tarihsel olarak girilmesi olasidir. MRP-1, bu üretim planina ve malzeme bazinda tanimlanan siparis politikalarina uygun olarak ve günlük stok bakiyelerini dikkate alarak, hangi malzemeden ne zaman ve ne kadar siparis verilmesi, hangi yari mamül veya mamül için ne zaman ve ne kadar is emri verilmesi gerektigini hesaplar ve raporlar. Planda gerçeklestirilemeyecek bir aksama durumu varsa hata raporu olarak sunar. MRP-1, istenilen bir dönem için üretim plani düzenlenerek tekrar tekrar çalistirilabilir ve bu arada geçmis dönemlere iliskin planlar bozulmadan saklanir ve raporlanabilir.

 

MRP-1 Ile Satici Siparisleri ve Is Emirlerinin Otomatik Açilmasi

 

Üretim planinin raporlanmasi ve gerekli kontrollerin yapilarak tamamlanmasindan sonra, istenirse MRP-1in önerdigi siparis ve is emirleri otomatik olarak olusturulabilir. Hammaddeler için, tanimlanmis olan saticilara, satici siparisi kayitlari olusturulur ve fatura modülünden izlenerek takibi yapilabilir. Mamul ve yari mamuller içinse is emri kayitlari açilir ve üretim modülünden izlenip takibi yapilir.

 

MRP-1 ile Alternatif Reçetelerin Tanimlanmasi

 

Alternatif Malzeme Takibi ile reçetelerdeki bilesenlere/operasyonlara alternatifler tanimlayarak, depolar arasi transfer, ambar çikis fisi ve üretim sonu kaydinda bu tanimlamalara göre islem yapilabilir.

 

Bu özellik sayesinde ürün agaçlari için alternatif malzeme tanimlamalarini yapabilir,

alternatiflerde oran belirleyerek MRP’de planlayabilirsiniz. Is emri ile reçete saklayabilir, malzeme transferlerinde saklanmis reçeteye göre malzeme çikisi yapar ve is emri bazinda malzeme bakiye kontrolü gerçeklestirirsiniz.

Ayirca en üst mamule bagli yari mamul is emirleri ile  mamulün is emirleri arasinda baglanti saglamak ve raporlamak da mümkündür. 

 

MRP-2 Tanimlari ile Fabrikanin Çalisma Prensiplerini Ögretebilirsiniz

 

Çalisma takviminizi, tatiller, vardiya sayilari, vardiyada ayni anda çalisan tezgah bilgilerini; ister genel olarak ister is istasyonlari bazinda Netsis'e tanitabilirsiniz. Bu bilgiler dogrultusunda kapasite planlamasina ulasilir.

 

MRP-2 de Is Istasyonlari, Isgücü ve Tezgah Bilgilerinin Tanimlanmasi

 

Netsis’de Is istasyonlarinizi, isçi ve makine kapasitesi, çalisma takvimi ve maliyet bilgilerini içerecek sekilde tanimlamak mümkündür. Üretim akis kontrol amacina yönelik olarak da çalisan isçilerinizi ve tezgah kayitlarini ve bakim bilgilerini de MPR2 içinde tanimlama olanaginiz vardir. Bu bilgilerle planlamaya ve üretim akis takiplerine yönelik veritabanlari elinizin altinda olacaktir .

 

MRP-2 de Ürün Rotalarinin Tanimlanmasi

 

MRP-2'de bir mamülün malzeme reçetesi gibi islem reçetesi yani rotasi tanimlanir. Sirasiyla mamülü üretmek için uygulanmasi gereken operasyonlar sisteme kaydedilir. Her bir operasyon için standart üretim süreleri, operasyonlarin hangi is istasyonlarinda yapildigi, hazirlik süreleri, diger operasyona geçis süreleri ve standart maliyet bilgileri tanimlanir. Operasyon tanimlarina uzun açiklamalar, sema ve resim eklenebilir. Böylece artik bir ürünü meydana getiren dört üretim faktörünü bilmis olacaksiniz. Malzeme, tezgah, para, isçilik bilindikten sonra üretim kaynaklarinizin planlamasini yapabileceksiniz.

 

MRP-2'de Kapasite Planlamasi

 

MRP-1 den üretim planini, açik is emirlerinden henüz üretilmeyen ürünlerin miktarlari dikkate alinarak, her ürün için rota bilgilerinden hangi is istasyonunda ne kadar kapasite kullanilacagi zaman boyutunda tesbit edilir. Evvelce çizilen fabrika resminden, fabrikanin o zaman dilimindeki var olan kapasitesi ile birlikte ihtiyaç duyulan kapasite karsilastirmali olarak raporlanir. Raporlari gün, hafta bazinda, is istasyonlari bazinda alabilirsiniz. Ilave vardiya karari, fasona is verme karari için hazirsiniz. Artik müsterilerinize mahçup olmuyor, kapasite sorunlarini çok önceden görüp önlem aliyorsunuz. Zamaninda en ekonomik metotlarla üretiminizi gerçeklestiriyorsunuz.

 

Fason Üretiminin Planlanmasi ve Takip Edilmesi

 

Fason üretim yerlerini hem depo, hem üretim istasyonu gibi sistemde takip edebilirsiniz. Ayni zamanda fason isçiliklerini maliyet muhasebesi sisteminde direkt mamüllerin üzerine yazip hassas maliyetlendirme avantajlari elde edersiniz.

 

Üretim Plani Önerisinin Hazirlanmasi

 

Netsis açik müsteri siparisleri üzerinden otomatik olarak üretim plani hazirlar. Ayni zamanda üretim için stoga sizin belirleyeceginiz miktarlar tanimlanir ve plan kesinlestirilir. Siparislerin teslim tarihine göre ve kapasite sinirlamasi olmadigi varsayilarak üretim plani Netsis tarafindan önerilir.