SGK Kanun Degisiklikleri
 
T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Degisiklileri;
 
Bilindigi gibi 5510 sayili SGK kanunun birçok maddesi 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle yürürlüge girmis olup, bordro islemlerinde degisiklikler gerektirecektir. Asagida özetlenen maddeler,  NETSIS  @6 serisi ürünleri için destekliyor. 20 Ekim 2008 haftasinda çikarilacak olan yeni bir versiyon tüm bu düzenlemeleri kapsayacak.
Asagidaki maddeler için programdaki yeni kullanim sekli ve yapilmasi gerekenler ile ilgili dokümanlar, yeni versiyonlarla birlikte netsis web sitesinde yayinlanacaktir. Düzenlemeler ile ilgili halen uygulamada eksikler oldugundan yeni tebligler dikkate alinarak beklenmektedir. Bu tebliglerle ilgili degisiklikler de ilerleyen günlerde yeni versiyona yansitilacaktir.
Her zaman oldugu gibi, tüm yasal düzenleme ve yenilikleri “Versiyon Garanti Paketi” kapsamindaki Netsis kullanicilari ücretsiz olarak edinebilecekler.  
·         Sigorta primlerinin isimleri ve oranlari degisiyor;
 
o       Kisa Vadeli Sigorta Kollari; Eski “Is Kazalari Meslek Hastaliklari” sigorta kolunun yeni ismi. Oranlari, isyerinin tehlike sinifina göre, %1,5 ile %7,5 arasinda degismekteydi. Yeni uygulamada, %1 ile %6,5 arasinda degisecek.
 
o       Uzun Vadeli Sigorta Kollari; Eski “Malulluk Yaslilik Ölüm” sigorta kolunun yeni ismi. Oranlarinda degisim yok. Ek %5 oraninda devlet katkisi olacak.
 
o       Genel Saglik Sigortasi Primi; Eski “Analik” ve “Hastalik” sigorta kollari kaldirilarak bu baslik altinda toplandi. Isveren %7,5, isçi %5 olmak üzere toplam %12,5 oranina çikarildi. Ek %3 oraninda devlet katkisi olacak.
 
o       SGDP; Emekliler için ödenen sigorta primi. Bu prim, kanuna eklenen geçici madde ile, 5510 sayili kanun öncesinde sigortali olanlar ile bu kanun yürürlüge girdigi tarihte halen emekli olup çalisanlar için geçerlidir. 5510 sayili kanun ile sigortali olanlar emeklilik hakki kazandiginda, hem yaslilik ayligi alip hem  çalisamayacaklar. Prim orani, isveren %22,5, isçi %7,5 olmak üzere toplam %30 oranina, kisa vadeli sigorta kollari primi eklenerek hesaplacak.
 
·         SGK primlerine esas kazançlar ile kismen tabi tutulacak ve tabi tutulmayacak kazançlar düzenlendi. Buna göre;
 
o       Bakanlikça tutarlari yillar itibariyla belirlenecek, yemek, çocuk ve aile zamlari ile
 
o       Özel saglik sigortalarina ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylik toplami asgarî ücretin % 30'unu geçmeyen özel saglik sigortasi primi ve bireysel emeklilik katki paylari tutarlari,
 
o       Prime tabi tutulmayacak, bu ödemelerin belirlenen hadleri asan kismi prime tabi tutulacaktir.
 
·         5510 sayili kanuna göre, ücretler hak edildikleri aya mal edilmek suretiyle prime tabi tutulur. Diger ödemeler ise öncelikle ödendigi ayin kazancina dahil edilir ve bu ödemelerin yapildigi ayda üst sinirin asilmasi nedeniyle prime tabi tutulamayan kismi, ödemenin yapildigi ayi takip eden aydan baslanarak iki ayi geçmemek üzere üst sinirin altinda kalan sonraki aylarin prime esas kazançlarina ilâve edilir.
 
o       Bu madde kapsaminda Aylik Prim ve Hizmet Belgesinde, “Prime Esas Kazanç”, “Ücret” ve “Diger Ödemeler” olmak üzere ayristirilmistir.
 
o       E-Bildirge uygulamasinda henüz bir açiklama yapilmamis olup, bu uygulamada da ayristirilmasi beklenmekte.
 
·         Itibari hizmet süresi kapsamina giren isyerleri ve islerde çalisan sigortalilarin prim ödeme gün sayilarina eklenecek fiili hizmet zammi süreleri yeniden düzenlendi.
 
o       Itibari hizmet kapsaminda is ve isyerlerinde hak edilen fiili hizmet zam süreleri, isin mahiyetine göre siniflandirilarak, çalisilan her 360 gün için, ek 60, 90 ve 180 gün olarak belirlenmistir.
 
o       Çalisilan her 360 gün için 60 günlük fiili hizmet zammi hakedenler için belge türü 29, 90 gün hak edenler için 32 ve 180 gün hakedenler için 35 olarak düzenlenecektir.
 
o       Fiili hizmet zammi hakedis süreleri bazinda isverenin ödeyecegi ek malulluk yaslilik ölüm sigorta prim oranlari da söyle, çalisilan her 360 gün için 60 günlük fiili hizmet zammi hakedenler için %1, 90 gün hak edenler için %1,5, 180 gün hakedenler için %3.